Organizacija časa in URNIK


V času bolj intenzivnega bivanja doma, ko so šole zaradi soočanja z novim virusom zaprte, je bivanje z otroki doma lahko zelo lepa in prijetna izkušnja. Končno zajtrk v miru, nobenega hitenja, dovolj časa za igro in sprehode v naravo… Hm, idealna slika bi bila taka, če se ne bi že sredi zajtrka sporekli, kateri program bomo danes gledali, 5-letnik, še predno pospravimo krušne drobtine, že vleče nase teniske in je v nizkem štartu za pobeg ven, najstnik se je zavlekel na telefon in se prepira, da danes za šolo pa že ne bo delal!!!
Krasno, včasih vzdušje popolne anarhije…

In kako pomagati?
Včasih si je smiselno narediti urnik. Družine smo si različne. Posamezniki v družini smo si različni. Starost naših otrok je različna in s tem tudi njihove želje in potrebe. Včasih se težko uskladimo in vedno se zgodi, da se kdo čuti prikrajšanega.

Že zaradi naših različnosti se je smiselno zjutraj usesti in si povedati svoje želje in predstave o dnevu, ki je pred nami. Če naša pričakovanja uspemo spraviti še na papir in čisto na kratko zapisati približen potek dneva, ki je pred nami, se lahko na ta način izognemo mnogim konfliktom in slabim občutkom.
Če otrok npr. ve, da bomo šli ven PO kosilu, bo ta čas lažje počakal in se zamotil s čim drugim. Če ga le odganjamo in mu govorimo: »Ne še zdaj« ali »Ne vem še, počakaj!«, to v njem sproži negotovost in napetost. OTROCI SO ZMOŽNI POČAKATI, če jim le damo varne in trdne okvire, da vedo, KAJ IN KDAJ BODO PRIČAKALI željeno dejavnost.

Ker naši šolarji v tem obdobju niso na počitnicah in šolsko delo opravljajo tudi doma, je zelo smiselno, da se že zjutraj z njimi dogovorimo, kdaj bodo to delo tudi opravili. Dogovorjeni urnik naj bo enostaven in smiseln. Če se odločimo, da ga bomo oblikovali, se ga poskusimo tudi držati.
Urnik oblikujmo, če čutimo, da bo v našo družino lahko prinesel več miru in reda in če tovrstna oblika ustreza tudi nam, staršem. Če smo sami naravnavi, da se lažje znajdemo brez urnika, bomo zagotovo s svojo starševsko avtoriteto in trdnostjo zmogli vnesti red in mir v družinsko življenje tudi brez urnika.

Pri oblikovanju družinskega urnika smo v teh dneh lahko tudi malo hudomušni. Ko smo ga oblikovali pri nas doma, je hči navihano vprašala: »A za prijaznost bo tudi prostor na urniku?« Naj se le najde, drage družine! In še obilo časa za smeh, potrpežljivost in tople objeme!

Primer urnika. (vir: https://ucilnice.arnes.si/course/view.php?id=28903)

Prirejeno po www.posvetovalnica.si

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

IZOBRAŽEVALNI CENTER PIRAMIDA MARIBOR

ŠOLSKI CENTER ROGAŠKA SLATINA

TEHNIŠKI ŠOLSKI CENTER MARIBOR